Máme rádi svatební sušenky (cookies), a proto je i pečeme.

ŠPERKOVNICE

Vaše cena 350 Kč
Vaše cena 350 Kč
Vaše cena 560 Kč

» Pomůcky pro měření vel.prstenů
POMŮCKY PRO MĚŘENÍ VELIKOSTI PRSTENŮ

 

Co je to velikost prstenu - velikost prstenu označuje obvod prstu v milimetrech (nebo-li délka vnitřního obvodu prstenu).

Velikost prstenu 54.0 tak znamená, že prstýnek má ve svém vnitřním obvodu přesně 54 mm.

 

Jak zjistit správnou velikost prstenu - je jednou z nejčastějších otázek. Prsten správné velikosti by vám měl lehce hrnout kůži při navlékání přes větší kloub prsteníčku. Prsten by měl jít nasunout hůře přes kloub, tahem, nikoli pod tlakem, ale vzadu na prstu by měl být tak akorát, aby ani netlačil ani nepadal.

Průměr prstu se může během dne mírně měnit v závislosti na tom, co jste právě dělali. Během dne prsty natékají a také v horkých letních dnech nabývají na objemu, proto se doporučuje měřit velikost spíše v odpoledních hodinách, aby vás prsten příliš netlačil. Nejpřesněji vaši velikost prstenu změříte při pokojové teplotě, když nejste bezprostředně po nějaké namáhavé činnosti.

Většinou platí, že u praváků bývají prsty na pravé ruce tlustší a na levé tenčí a je nutné s tím počítat.

 

Jak změřit obvod prstu - existuje na to několik více či méně přesných metod:

 

A/ ODBORNĚ – zlatnictví

Měřící kroužky – pomocí měřících kroužků zjistíte naprosto přesnou velikost vašeho prstu. Tuto variantu vám vřele doporučujeme. Můžete zajít do nejbližšího zlatnictví a poprosit, zda by vám změřili velikost prstu.

Měřící trn – ve zlatnictví vám změří přinesený prsten, který vám sedne, pomocí měřícího trnu. Na něj se prstýnek navlékne a na stupnici se odečte velikost prstenu.

 

B/ LAICKY – existují způsoby, jak si můžete změřit prsteny sami v pohodlí svého domova.

Provázek – nejjednodušší metodou zjištění velikosti prstenu je omotání prstu provázkem, na který fixem uděláte značku a výslednou délku změříte. Tato metoda zjištění velikosti prstenu má jedno úskalí – nezapomeňte, že kloub prstu je obvykle širší než samotný prst. Proto musíte už při měření počítat s tím, že budete prsten také navlékat.

Pozor:

  • Pamatujte na to, že prsten budete muset přetáhnout přes kloub. Nemějte prst provázkem příliš přiškrcený.
  • Rozmyslete si dobře, na kterém prstě budete prsten nosit. Masivnější prsteny se pohodlněji nosí na prostředníčku!
  • U širších a masivních prstenů (šíře cca 6 mm a více nebo robustní tvar) objednejte o jedno číslo větší velikost.
  • Tloušťka prstu se během dne může mírně měnit. Nejpřesněji velikost prstenu změříte při pokojové teplotě a když nejste bezprostředně po nějaké namáhavé činnosti.

Měřící proužek - měřící proužek je v podstatě vylepšený provázek. Předtištěný proužek si vystřihněte a omotejte kolem prstu.

Velikost prstenu ihned uvidíte.

  • Vytiskněte si tuto stránku a vystřihněte měřící proužek(y). V rozšířeném místě proužku označeném šipkou jej podle nakreslené rysky lehce nastřihněte.
  • Omotejte proužek kolem prstu (čísly nahoru) a zastrčte jej do zástřihu.
  • Proužek nesmí být na prstě příliš utažen, ale ani příliš volný. Nezapomeňte také na to, že prsten musí být větší než kloub na prstu, aby šel nasadit.
  • Vaši velikost pak můžete odečíst na proužku v místě zástřihu.

Měřící kroužky - dalším způsobem určení velikosti (např. pokud chcete prsten vybrat jako překvapení) je porovnání prstenu (či jen jeho obkresleného obrysu) s níže umístěnými kroužky. A to tak, aby po přiložení prstenu na kroužek byl vidět celý okraj vytištěného kroužku, ale ne už jakékoli bílé místo mezi obrysem vytištěného kroužku a prstenem.

Tabulka průměrů prstenů - pravítkem změřte průměr prstenu (nebo jeho obkresleného obrysu) a velikost prstenu poté odečtěte z přiložené tabulky.

Hodnoty průměrů jsou uvedeny v milimetrech.

Bohužel u žádného z těchto způsobů měření nelze garantovat, že zvolená velikost bude zcela správná.

Pomůcky pro měření velikosti prstenů najdete ke stažení ZDE.

 

Zásnubní prsten - většina žen se pohybuje v rozmezí velikosti 50 - 58 dle měřících kroužků (podle jiného typu značení v rozmezí velikosti 10 - 18), což odpovídá obvodu prstu 50 - 58 mm. Samozřejmě se dělají zásnubní prsteny i větší.

Snubní prsten - klasický snubní prsten se liší od ostatních prstenů tím, že je po celém obvodu stejně široký a partneři mívají v 80% prsten zcela stejný. U zbývajících 20% má většinou partnerka prsten zdobnější, a to buď díky rytině, ozdobě nebo vsatení kamenů.

Většina žen se pohybuje v rozmezí velikostí 50–60 dle měřících kroužků (podle jiného typu značení velikostí 10–20), což odpovídá obvodu prstu 50-60 mm. Muži mají prsty v závislosti na větších rukou tlustší a pohybují se v rozmezí velikostí 60–70 (podle jiného typu značení velikostí 20–30).

Je nutné počítat s tím, že většina prstenů je na spodní straně užší než na vrchu. Tzn. že v případě volby snubních prstenů tlustších a širších (více jak 6 mm širokých a více jak 1,8 mm tlustých), musíte objednat velikost o cca 0,5 mm větší.

 

 


Provázek


Proužek


Kroužky


Tabulka

MDJmYmE1Y2